Cree Inc. LMD800-0120-C2A0-7030000
LMD800-0120-C2A0-7030000 picture photo
Mfg. Part Number
LMD800-0120-C2A0-7030000
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 25-52V 2A
Datasheet Download
LMD800-0120-C2A0-7030000.pdf
Availability of LMD800-0120-C2A0-7030000
QUANTITY
LMD800-0120-C2A0-7030000 Order Process
Ship out your order
Specifications of LMD800-0120-C2A0-7030000
Internal Part NumberEIS-LMD800-0120-C2A0-7030000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLMD800
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100VAC
Voltage - Input (Max)277VAC
Voltage - Output25 ~ 52 V
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)104W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
Features-
RatingsIP20, NEMA 410
Operating Temperature0°C ~ 80°C
Efficiency-
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension6.30" L x 2.48" W x 1.54" H (160.0mm x 63.0mm x 39.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMD800-0120-C2A0-7030000
Related LinksLMD800-0120-, LMD800-0120-C2A0-7030000 Datasheet, Cree Inc. Distributor
LMD800-0120-C2A0-7030000 Details Description
Related parts for LMD800-0120-C2A0-7030000
RES 0.02 OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 23.8A 3 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACT 48VDC 20A 15V datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 450V X7T 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6CLCC datasheet.pdf
IC HEX BUFFER OD 14TSSOP datasheet.pdf
BNC-BNC STRT PLG RG-179 120" datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf