| Internal Part Number | EIS-LMF100CIWM | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2A (4 Weeks) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 28/Sep/2015 | |
| PCN Design/Specification | Copper Wire Update 14/May/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 36 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Interface - Filters - Active | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Filter Type | Universal Switched Capacitor | |
| Frequency - Cutoff or Center | 100kHz | |
| Number of Filters | 2 | |
| Filter Order | 4th | |
| Voltage - Supply | 4 V ~ 15 V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | |