Cree Inc. LMH020-3000-35GS-00000TW
LMH020-3000-35GS-00000TW picture photo
Mfg. Part Number
LMH020-3000-35GS-00000TW
Brief Description
LED MOD 3000LM TRUEWHITE
Datasheet Download
LMH020-3000-35GS-00000TW.pdf
Availability of LMH020-3000-35GS-00000TW
QUANTITY
LMH020-3000-35GS-00000TW Order Process
Ship out your order
Specifications of LMH020-3000-35GS-00000TW
Internal Part NumberEIS-LMH020-3000-35GS-00000TW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesLMH2 TrueWhite®
PackagingBox
TypeLED Module
ColorWhite, Warm
CCT (K)3500K
Wavelength-
ConfigurationRound
Flux @ Current/Temperature - Test3000 lm (2790 lm ~ 3210 lm)
Current - Test900mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)34.4V
Lumens/Watt @ Current - Test97 lm/W
Current - Max900mA
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle82°
FeaturesDimming - WhiteLight
Size / Dimension88.20mm Diameter
Height30.00mm
Light Emitting Surface (LES)68.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMH020-3000-35GS-00000TW
Related LinksLMH020-3000-, LMH020-3000-35GS-00000TW Datasheet, Cree Inc. Distributor
LMH020-3000-35GS-00000TW Details Description
Related parts for LMH020-3000-35GS-00000TW
JFET N-CH 25V 625MW TO92 datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PTC THERMISTOR R 102-A 270-A 10 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN JACKSCREW 1=SET OF 50 datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf