Littelfuse LMIN030.VP
LMIN030.VP picture photo
Mfg. Part Number
LMIN030.VP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE AUTO 30A 32VAC/VDC BLADE
Datasheet Download
LMIN030.VP.pdf
Availability of LMIN030.VP
QUANTITY
LMIN030.VP Order Process
Ship out your order
Specifications of LMIN030.VP
Internal Part NumberEIS-LMIN030.VP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesLP MINI® 891
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating30A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / CaseBlade, Miniature (Low Profile)
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
ApprovalsSAE, UL
Operating Temperature-
ColorGreen
Size / Dimension0.429" L x 0.150" W x 0.344" H (10.90mm x 3.81mm x 8.73mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMIN030.VP
Related LinksLMIN0, LMIN030.VP Datasheet, Littelfuse Distributor
LMIN030.VP Details Description
Related parts for LMIN030.VP
CAP FILM 1UF 2% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 45NS 32SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 3W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 2.54MM T/H datasheet.pdf