Taiyo Yuden LMK042B7102KC-FW
LMK042B7102KC-FW picture photo
Mfg. Part Number
LMK042B7102KC-FW
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 10V X7R 01005
Datasheet Download
LMK042B7102KC-FW.pdf
Availability of LMK042B7102KC-FW
QUANTITY
LMK042B7102KC-FW Order Process
Ship out your order
Specifications of LMK042B7102KC-FW
Internal Part NumberEIS-LMK042B7102KC-FW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMK042B7102KC-FW
Related LinksLMK042B7, LMK042B7102KC-FW Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LMK042B7102KC-FW Details Description
Related parts for LMK042B7102KC-FW
RES SMD 976 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 22.6KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 38A TO-220FP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.3A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H R/A datasheet.pdf