Taiyo Yuden LMK042BJ471KC-W
LMK042BJ471KC-W picture photo
Mfg. Part Number
LMK042BJ471KC-W
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 10V X5R 01005
Datasheet Download
LMK042BJ471KC-W.pdf
Availability of LMK042BJ471KC-W
QUANTITY
LMK042BJ471KC-W Order Process
Ship out your order
Specifications of LMK042BJ471KC-W
Internal Part NumberEIS-LMK042BJ471KC-W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMK042BJ471KC-W
Related LinksLMK042B, LMK042BJ471KC-W Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LMK042BJ471KC-W Details Description
Related parts for LMK042BJ471KC-W
LED GREEN DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A IPAK datasheet.pdf
MOD BTV2.0 M/MEDIA CLASS 2 SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
RES 27 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/2W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CABLE COAX HD15 3.5MM M/M datasheet.pdf