Taiyo Yuden LMK212B7225KGHT
LMK212B7225KGHT picture photo
Mfg. Part Number
LMK212B7225KGHT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
LMK212B7225KGHT.pdf
Availability of LMK212B7225KGHT
QUANTITY
LMK212B7225KGHT Order Process
Ship out your order
Specifications of LMK212B7225KGHT
Internal Part NumberEIS-LMK212B7225KGHT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMultilayer Chip Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMK212B7225KGHT
Related LinksLMK212B, LMK212B7225KGHT Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LMK212B7225KGHT Details Description
Related parts for LMK212B7225KGHT
MOD INLET W/STD FILTER 1A SNAP datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SONAR RANGING CONTROL 16-SOIC datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .156 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 10A 125V datasheet.pdf
BCZ 3.81/15/180ZE SN BK BX datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf