Texas Instruments LMP7300MM/NOPB
LMP7300MM/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LMP7300MM/NOPB
Manufacturer
Product Category
Linear - Comparators
Brief Description
IC AMP PREC COMP W/REF 8VSSOP
Datasheet Download
LMP7300MM/NOPB.pdf
Availability of LMP7300MM/NOPB
QUANTITY
LMP7300MM/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LMP7300MM/NOPB
Internal Part NumberEIS-LMP7300MM/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Comparators
SeriesLMP®, PowerWise®
PackagingTape & Reel (TR)
Typewith Voltage Reference
Number of Elements1
Output TypeCMOS, Open-Collector, TTL
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.7 V ~ 12 V, ±1.35 V ~ 6 V
Voltage - Input Offset (Max)1mV @ 5V
Current - Input Bias (Max)0.003µA @ 5V
Current - Output (Typ)-
Current - Quiescent (Max)13µA
CMRR, PSRR (Typ)100dB CMRR, 100dB PSRR
Propagation Delay (Max)15µs
Hysteresis1mV
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMP7300MM/NOPB
Related LinksLMP7300, LMP7300MM/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMP7300MM/NOPB Details Description
Related parts for LMP7300MM/NOPB
FUSE HOLDER BLADE 60A IN LINE datasheet.pdf