Cree Inc. LMR020-0650-35F9-10100TW
LMR020-0650-35F9-10100TW picture photo
Mfg. Part Number
LMR020-0650-35F9-10100TW
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED MOD LMR2 WARM WHT 650LM 120V
Datasheet Download
LMR020-0650-35F9-10100TW.pdf
Availability of LMR020-0650-35F9-10100TW
QUANTITY
LMR020-0650-35F9-10100TW Order Process
Ship out your order
Specifications of LMR020-0650-35F9-10100TW
Internal Part NumberEIS-LMR020-0650-35F9-10100TW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesLMR2, TrueWhite®
Packaging-
TypeLED Engine
ColorWhite, Warm
CCT (K)3500K
Wavelength-
ConfigurationRound, Plug and Play
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test-
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)-
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max-
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle-
FeaturesDimming - TRIAC
Size / Dimension88.20mm Diameter
Height70.00mm
Light Emitting Surface (LES)57.50mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMR020-0650-35F9-10100TW
Related LinksLMR020-0650-, LMR020-0650-35F9-10100TW Datasheet, Cree Inc. Distributor
LMR020-0650-35F9-10100TW Details Description
Related parts for LMR020-0650-35F9-10100TW
DIP CABLE - CDP24G/AE24G/CDP24G datasheet.pdf
POWER SUPPLY 13.8VDC 6A datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 40X38X10MM NYLONPUSHPIN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 474MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT .1A 30V datasheet.pdf
3 V/5 V Low Power, Synchronous Voltage-to-Frequency Converter IC datasheet.pdf