| Internal Part Number | EIS-LMR16006YQDDCRQ1 | |
| Design Resources | LMR16006Y-Q1 Design with WEBENCH® Power Designer | |
| Manufacturer Product Page | LMR16006YQDDCRQ1 Specifications | |
| Series | Automotive, AEC-Q100, SIMPLE SWITCHER® | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 4V | |
| Voltage - Input (Max) | 40V | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.765V | |
| Voltage - Output (Max) | 38.8V | |
| Current - Output | 600mA | |
| Frequency - Switching | 2.1MHz | |
| Synchronous Rectifier | No | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) | |