Texas Instruments LMS1585AISX-1.5/NOPB
LMS1585AISX-1.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LMS1585AISX-1.5/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 5A DDPAK
Datasheet Download
LMS1585AISX-1.5/NOPB.pdf
Availability of LMS1585AISX-1.5/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LMS1585AISX-1.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LMS1585AISX-1.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LMS1585AISX-1.5/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output5A
Voltage - Dropout (Typical)1.2V @ 5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 13V
Current - Limit (Min)5A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMS1585AISX-1.5/NOPB
Related LinksLMS1585AIS, LMS1585AISX-1.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMS1585AISX-1.5/NOPB Details Description
Related parts for LMS1585AISX-1.5/NOPB
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 50PS .100 DL R/A TIN datasheet.pdf
ADS6223EVM datasheet.pdf
CONN SOCKET 13.5-15.5AWG TIN datasheet.pdf
21P MTA100 CONN ASSY POL RIB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 630V RADIAL datasheet.pdf