Texas Instruments LMS1587ISX-3.3
LMS1587ISX-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LMS1587ISX-3.3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 3A DDPAK
Datasheet Download
LMS1587ISX-3.3.pdf
Availability of LMS1587ISX-3.3
QUANTITY
LMS1587ISX-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LMS1587ISX-3.3
Internal Part NumberEIS-LMS1587ISX-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)1.15V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 13V
Current - Limit (Min)3.1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMS1587ISX-3.3
Related LinksLMS1587, LMS1587ISX-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMS1587ISX-3.3 Details Description
Related parts for LMS1587ISX-3.3
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XCEDE HD RIGHT 3W 6PVH 6COL datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf