Texas Instruments LMS5214IMGX-2.5/NOPB
LMS5214IMGX-2.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LMS5214IMGX-2.5/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 80MA SC70-5
Datasheet Download
LMS5214IMGX-2.5/NOPB.pdf
Availability of LMS5214IMGX-2.5/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LMS5214IMGX-2.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LMS5214IMGX-2.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LMS5214IMGX-2.5/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMS5214IMGX-2.5/NOPB
Related LinksLMS5214IMG, LMS5214IMGX-2.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMS5214IMGX-2.5/NOPB Details Description
Related parts for LMS5214IMGX-2.5/NOPB
IC DGTL POT DUAL 50K 10-MSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EH USB A-B BLACK 4-40SCREW datasheet.pdf
IC CABLE EQUALIZER 16QFN datasheet.pdf
CONN BUSBAR CLIP datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 38.9"L X 30"W datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 440 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 480MA 830 MOHM datasheet.pdf