Texas Instruments LMS5214IMGX-3.3/NOPB
LMS5214IMGX-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LMS5214IMGX-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 80MA SC70-5
Datasheet Download
LMS5214IMGX-3.3/NOPB.pdf
Availability of LMS5214IMGX-3.3/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LMS5214IMGX-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LMS5214IMGX-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LMS5214IMGX-3.3/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMS5214IMGX-3.3/NOPB
Related LinksLMS5214IMG, LMS5214IMGX-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMS5214IMGX-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LMS5214IMGX-3.3/NOPB
ADAPTER FOR ATF15XX-DK2 44TQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
RELAY SSR SPST SGL 0.2A 6SMD GW datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 47COND 0.039 MULTI 300' datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
QUICK MOUNT CLIPS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf