Texas Instruments LMV339IPWR
LMV339IPWR picture photo
Mfg. Part Number
LMV339IPWR
Manufacturer
Product Category
Linear - Comparators
Brief Description
IC QUAD LV COMPARATOR 14-TSSOP
Datasheet Download
LMV339IPWR.pdf
Availability of LMV339IPWR
QUANTITY
LMV339IPWR Order Process
Ship out your order
Specifications of LMV339IPWR
Internal Part NumberEIS-LMV339IPWR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PageLMV339IPWR Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Comparators
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TypeGeneral Purpose
Number of Elements4
Output TypeOpen Collector
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Input Offset (Max)7mV @ 5V
Current - Input Bias (Max)0.25µA @ 5V
Current - Output (Typ)84mA @ 5V
Current - Quiescent (Max)350µA
CMRR, PSRR (Typ)-
Propagation Delay (Max)600ns
Hysteresis-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMV339IPWR
Related LinksLMV33, LMV339IPWR Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMV339IPWR Details Description
Related parts for LMV339IPWR
CAP CER 43PF 10V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 62.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FEP WIRE 26AWG BR 500' datasheet.pdf
IC LED DRIVER datasheet.pdf
MKP 2UF 5% 700VDC DRAWING T6 datasheet.pdf