AVX Corporation LMXS101DN100LTAS
LMXS101DN100LTAS picture photo
Mfg. Part Number
LMXS101DN100LTAS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 4.4A 35 MOHM SMD
Datasheet Download
LMXS101DN100LTAS.pdf
Availability of LMXS101DN100LTAS
QUANTITY
LMXS101DN100LTAS Order Process
Ship out your order
Specifications of LMXS101DN100LTAS
Internal Part NumberEIS-LMXS101DN100LTAS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLMXS
PackagingDigi-Reel®
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±30%
Current Rating4.4A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)35 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.414" L x 0.398" W (10.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max)0.158" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMXS101DN100LTAS
Related LinksLMXS101D, LMXS101DN100LTAS Datasheet, AVX Corporation Distributor
LMXS101DN100LTAS Details Description
Related parts for LMXS101DN100LTAS
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA FLIPKY datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SSMINI2 datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 8.2A TO252 datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
2.5 G DWDM TOSA 200KM LC REC datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf