Texas Instruments LMZ12003TZE-ADJ/NOPB
LMZ12003TZE-ADJ/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LMZ12003TZE-ADJ/NOPB
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
IC BUCK SYNC ADJ 3A TO-PMOD-7
Datasheet Download
LMZ12003TZE-ADJ/NOPB.pdf
Availability of LMZ12003TZE-ADJ/NOPB
QUANTITY
LMZ12003TZE-ADJ/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LMZ12003TZE-ADJ/NOPB
Internal Part NumberEIS-LMZ12003TZE-ADJ/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSIMPLE SWITCHER® Regulators
SIMPLE SWITCHER Power Modules
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
SIMPLE SWITCHER® DC-DC Regulator and Module Portfolio Overview
Video FilePower Design Invitational - Another Geek Moment
Wide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Design ResourcesLMZ12003 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Reference Design LibraryLMZ12003EVAL: 1.8V @ 3A, 4.5 ~ 20V in
LMZ12003EXTEVAL: 1.8V @ 3A, 4.5 ~ 20V in
PCN Design/SpecificationDie Coating Material Update 14/Sep/2015
Manufacturer Product PageLMZ12003TZE-ADJ/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTube
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 10.8 ~ 6 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series-
Voltage - Isolation-
FeaturesWith UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-PMOD-7, Power Module
Size / Dimension0.40" L x 0.54" W x 0.18" H (10.2mm x 13.8mm x 4.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max18W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMZ12003TZE-ADJ/NOPB
Related LinksLMZ12003TZ, LMZ12003TZE-ADJ/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMZ12003TZE-ADJ/NOPB Details Description
Related parts for LMZ12003TZE-ADJ/NOPB
IDC CABLE-ASC14G/ AE14G / X datasheet.pdf
IC DUAL 12B CMOS MULT D/A 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 3.6UH 450MA 400 MOHM datasheet.pdf