Texas Instruments LMZ14202HTZX/NOPB
LMZ14202HTZX/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LMZ14202HTZX/NOPB
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
IC BUCK SYNC ADJ 2A TO-PMOD-7
Datasheet Download
LMZ14202HTZX/NOPB.pdf
Availability of LMZ14202HTZX/NOPB
QUANTITY
LMZ14202HTZX/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LMZ14202HTZX/NOPB
Internal Part NumberEIS-LMZ14202HTZX/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSIMPLE SWITCHER Power Modules
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
SIMPLE SWITCHER® DC-DC Regulator and Module Portfolio Overview
Video FilePower Design Invitational - Another Geek Moment
Wide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Design ResourcesLMZ14202H Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Reference Design LibraryLMZ14202EXTEVAL: 3.3V @ 2A, 6 ~ 42V in
PCN Design/SpecificationDie Coating Material Update 14/Sep/2015
Manufacturer Product PageLMZ14202HTZX/NOPB Specifications
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6V
Voltage - Input (Max)42V
Voltage - Output 15 ~ 30 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series-
Voltage - Isolation-
FeaturesWith UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-PMOD-7, Power Module
Size / Dimension0.40" L x 0.54" W x 0.18" H (10.2mm x 13.8mm x 4.6mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Efficiency97%
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMZ14202HTZX/NOPB
Related LinksLMZ14202, LMZ14202HTZX/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMZ14202HTZX/NOPB Details Description
Related parts for LMZ14202HTZX/NOPB
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMP datasheet.pdf
BUZZ VAC/DC 2.9KHZ SLOW PULSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 200V GBJ datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1W DO216 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
10",INDOOR,+ETH,24V datasheet.pdf
RES 383 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf