Lumileds LMZ8-SW35
LMZ8-SW35 picture photo
Mfg. Part Number
LMZ8-SW35
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED LUXEON WARM WHITE 3500K 2SMD
Datasheet Download
LMZ8-SW35.pdf
Availability of LMZ8-SW35
QUANTITY
LMZ8-SW35 Order Process
Ship out your order
Specifications of LMZ8-SW35
Internal Part NumberEIS-LMZ8-SW35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLUXEON M and MZ Emitters
Featured ProductLUXEON MZ LED
Standard Package500
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesLUXEON MZ
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3500K
Flux @ 85°C, Current - Test800 lm (Typ)
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test700mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)11.2V
Lumens/Watt @ Current - Test102 lm/W
CRI (Color Rendering Index)80
Current - Max1.2A
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package1.25°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMZ8-SW35
Related LinksLMZ8, LMZ8-SW35 Datasheet, Lumileds Distributor
LMZ8-SW35 Details Description
Related parts for LMZ8-SW35
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
THERM NTC 47OHM 5% 0805 SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG6 18AWG 1000' datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IDT 100 ASSY FDTO 8POS TIN datasheet.pdf
17 SIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf