Intel LN87C51FC20SF76
LN87C51FC20SF76 picture photo
Mfg. Part Number
LN87C51FC20SF76
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 32K 20MHZ OTP 44PLCC
Datasheet Download
LN87C51FC20SF76.pdf
Availability of LN87C51FC20SF76
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LN87C51FC20SF76 Order Process
Ship out your order
Specifications of LN87C51FC20SF76
Internal Part NumberEIS-LN87C51FC20SF76
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Series87C
PackagingTube
Core ProcessorMCS 51
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivitySIO
PeripheralsPWM, WDT
Number of I/O32
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LN87C51FC20SF76
Related LinksLN87C51, LN87C51FC20SF76 Datasheet, Intel Distributor
LN87C51FC20SF76 Details Description
Related parts for LN87C51FC20SF76
CAP ALUM 200UF 20% 420V FLATPACK datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 200W TO268 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CYLINDER HUSKIE#510K-05 datasheet.pdf
IC INVERTER HS CMOS 5TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 12PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 1W datasheet.pdf
QFN-20 TO DIP-24 SMT ADAPTER datasheet.pdf
CONN SKT 12POS 0.35MM SMD GOLD datasheet.pdf