ST LNBTVS4-220
LNBTVS4-220 picture photo
Mfg. Part Number
LNBTVS4-220
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 35VC DO201
Datasheet Download
LNBTVS4-220.pdf
Availability of LNBTVS4-220
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LNBTVS4-220 Order Process
Ship out your order
Specifications of LNBTVS4-220
Internal Part NumberEIS-LNBTVS4-220
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesLNBTVS
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp35V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)331A (8/20µs)
Power - Peak Pulse1800W (1.8kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNBTVS4-220
Related LinksLNBTV, LNBTVS4-220 Datasheet, ST Distributor
LNBTVS4-220 Details Description
Related parts for LNBTVS4-220
FILTER RFI COMPACT .250 1A datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.4W AB 16TSSOP datasheet.pdf
2MM FB,4RV,REC,ASY,048,SL,4.25 datasheet.pdf
28P ABDECKKAPP datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG GRY SHLD 5000' datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 650V 90A 325W TO-247 datasheet.pdf