Nichicon LNC2V122MSEF
LNC2V122MSEF picture photo
Mfg. Part Number
LNC2V122MSEF
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
LNC2V122MSEF.pdf
Availability of LNC2V122MSEF
QUANTITY
LNC2V122MSEF Order Process
Ship out your order
Specifications of LNC2V122MSEF
Internal Part NumberEIS-LNC2V122MSEF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNC
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.6A
Impedance-
Lead Spacing0.866" (22.00mm)
Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)2.480" (63.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNC2V122MSEF
Related LinksLNC2V1, LNC2V122MSEF Datasheet, Nichicon Distributor
LNC2V122MSEF Details Description
Related parts for LNC2V122MSEF
SSR OCMOS FET 200MA NO 6-SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK F 75 OHM datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 20POS 2MM SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100 L.104 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf