Nichicon LNC2V123MSEH
LNC2V123MSEH picture photo
Mfg. Part Number
LNC2V123MSEH
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
LNC2V123MSEH.pdf
Availability of LNC2V123MSEH
QUANTITY
LNC2V123MSEH Order Process
Ship out your order
Specifications of LNC2V123MSEH
Internal Part NumberEIS-LNC2V123MSEH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNC
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28.2A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)6.220" (158.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNC2V123MSEH
Related LinksLNC2V1, LNC2V123MSEH Datasheet, Nichicon Distributor
LNC2V123MSEH Details Description
Related parts for LNC2V123MSEH
RES SMD 30.1 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 158KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUFFER HEX NON-INV 14SO datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .050 THRUHL datasheet.pdf