Nichicon LNC2W102MSEF
LNC2W102MSEF picture photo
Mfg. Part Number
LNC2W102MSEF
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
LNC2W102MSEF.pdf
Availability of LNC2W102MSEF
QUANTITY
LNC2W102MSEF Order Process
Ship out your order
Specifications of LNC2W102MSEF
Internal Part NumberEIS-LNC2W102MSEF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.3A
Impedance-
Lead Spacing0.866" (22.00mm)
Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)2.874" (73.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNC2W102MSEF
Related LinksLNC2W1, LNC2W102MSEF Datasheet, Nichicon Distributor
LNC2W102MSEF Details Description
Related parts for LNC2W102MSEF
LED 7-SEG .30 SNGL GRN CA DIRECT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 10.2KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MULTIVIB MONO DUAL HS 16TSSOP datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 256-TAP 16-TQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 74POS datasheet.pdf