Nichicon LNC2W562MSEG
LNC2W562MSEG picture photo
Mfg. Part Number
LNC2W562MSEG
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
LNC2W562MSEG.pdf
Availability of LNC2W562MSEG
QUANTITY
LNC2W562MSEG Order Process
Ship out your order
Specifications of LNC2W562MSEG
Internal Part NumberEIS-LNC2W562MSEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current21.4A
Impedance-
Lead Spacing1.126" (28.60mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)6.614" (168.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNC2W562MSEG
Related LinksLNC2W5, LNC2W562MSEG Datasheet, Nichicon Distributor
LNC2W562MSEG Details Description
Related parts for LNC2W562MSEG
IC FLASH 4MBIT 40MHZ 8VFDFPN datasheet.pdf
Crystal 60.0000kHz 30ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ CLICK datasheet.pdf
CONN M12 5POS PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 240V datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/4-48" YELLOW datasheet.pdf
SENSOR MAG SW 28G STANDARD 8SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf