Delta Electronics LNE-12V185WAAA
LNE-12V185WAAA picture photo
Mfg. Part Number
LNE-12V185WAAA
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 12V 185W
Datasheet Download
LNE-12V185WAAA.pdf
Availability of LNE-12V185WAAA
QUANTITY
LNE-12V185WAAA Order Process
Ship out your order
Specifications of LNE-12V185WAAA
Internal Part NumberEIS-LNE-12V185WAAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Power Supplies UL Cert
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductLNE Series of LED Drivers
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLNE-185W
TypeConstant Current, Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)13A
Power (Watts)185W
Voltage - Isolation3.85kV (3850V)
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP65
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency91.5%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension8.66" L x 2.68" W x 1.53" H (220.0mm x 68.0mm x 38.8mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCB, cURus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNE-12V185WAAA
Related LinksLNE-12V, LNE-12V185WAAA Datasheet, Delta Electronics Distributor
LNE-12V185WAAA Details Description
Related parts for LNE-12V185WAAA
IC ADC 8BIT 8CH HS 28-CDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SIM/SMART CARD PS 20-QFN datasheet.pdf
LABEL REGULATORY MT5643SMI datasheet.pdf
RES 2.29K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
I/O CONN WITH MALE CONTACT 4POS datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf