Delta Electronics LNE-36V120WAAA
LNE-36V120WAAA picture photo
Mfg. Part Number
LNE-36V120WAAA
Brief Description
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 36V 120W
Datasheet Download
LNE-36V120WAAA.pdf
Availability of LNE-36V120WAAA
QUANTITY
LNE-36V120WAAA Order Process
Ship out your order
Specifications of LNE-36V120WAAA
Internal Part NumberEIS-LNE-36V120WAAA
FamilyLED Supplies
SeriesLNE-120W
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output36V
Current - Output (Max)3.4A
Power (Watts)120W
Voltage - Isolation3.85kV (3850V)
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP65
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency93%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension8.66" L x 2.68" W x 1.53" H (220.0mm x 68.0mm x 38.8mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNE-36V120WAAA
Related LinksLNE-36V, LNE-36V120WAAA Datasheet, Delta Electronics Distributor
LNE-36V120WAAA Details Description
Related parts for LNE-36V120WAAA
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 201MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 33.0K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 32SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 3.5A datasheet.pdf
CRYSTAL 24.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf