Nichicon LNK2G272MSEF
LNK2G272MSEF picture photo
Mfg. Part Number
LNK2G272MSEF
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
LNK2G272MSEF.pdf
Availability of LNK2G272MSEF
QUANTITY
LNK2G272MSEF Order Process
Ship out your order
Specifications of LNK2G272MSEF
Internal Part NumberEIS-LNK2G272MSEF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNK
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.2A
Impedance-
Lead Spacing0.866" (22.00mm)
Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)4.528" (115.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNK2G272MSEF
Related LinksLNK2G2, LNK2G272MSEF Datasheet, Nichicon Distributor
LNK2G272MSEF Details Description
Related parts for LNK2G272MSEF
RELAY SSR QUAD 2.5A SIP datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 14POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf