Nichicon LNK2H103MSEJ
LNK2H103MSEJ picture photo
Mfg. Part Number
LNK2H103MSEJ
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
LNK2H103MSEJ.pdf
Availability of LNK2H103MSEJ
QUANTITY
LNK2H103MSEJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LNK2H103MSEJ
Internal Part NumberEIS-LNK2H103MSEJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNK
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current29.3A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max)9.252" (235.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNK2H103MSEJ
Related LinksLNK2H1, LNK2H103MSEJ Datasheet, Nichicon Distributor
LNK2H103MSEJ Details Description
Related parts for LNK2H103MSEJ
IDC CABLE - MPK50K/MC50F/MPK50K datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 1POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 7.62MM datasheet.pdf
RES 5.42K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR MALE-MALE 5POS 3' datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP POLY 330UF 20% 16V T/H datasheet.pdf