Nichicon LNK2V182MSEF
LNK2V182MSEF picture photo
Mfg. Part Number
LNK2V182MSEF
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
LNK2V182MSEF.pdf
Availability of LNK2V182MSEF
QUANTITY
LNK2V182MSEF Order Process
Ship out your order
Specifications of LNK2V182MSEF
Internal Part NumberEIS-LNK2V182MSEF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.3A
Impedance-
Lead Spacing0.866" (22.00mm)
Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)3.543" (90.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNK2V182MSEF
Related LinksLNK2V1, LNK2V182MSEF Datasheet, Nichicon Distributor
LNK2V182MSEF Details Description
Related parts for LNK2V182MSEF
RES 91K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 10pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.2A 70 MOHM TH datasheet.pdf
LM 5.08/06/90 3.5SN OR BX datasheet.pdf
LED ASSY 0.495" 5MM RED DIFF 2LD datasheet.pdf