Nichicon LNK2W153MSEJ
LNK2W153MSEJ picture photo
Mfg. Part Number
LNK2W153MSEJ
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
LNK2W153MSEJ.pdf
Availability of LNK2W153MSEJ
QUANTITY
LNK2W153MSEJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LNK2W153MSEJ
Internal Part NumberEIS-LNK2W153MSEJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current35.9A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max)9.252" (235.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNK2W153MSEJ
Related LinksLNK2W1, LNK2W153MSEJ Datasheet, Nichicon Distributor
LNK2W153MSEJ Details Description
Related parts for LNK2W153MSEJ
CONN FERRULE UNINSUL 16AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CURRENT SENSE 8MSOP datasheet.pdf
RES .02 OHM 1% 1W AXIAL WW datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 6A DO201AD datasheet.pdf
CONN IDC ZR 13POS 1.5MM 30AWG datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 3W DO214AC datasheet.pdf
TST LD MINI STKG BANA PLG 36" RD datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 34POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf