Nichicon LNR1C104MSE
LNR1C104MSE picture photo
Mfg. Part Number
LNR1C104MSE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100000UF 20% 16V SCREW
Datasheet Download
LNR1C104MSE.pdf
Availability of LNR1C104MSE
QUANTITY
LNR1C104MSE Order Process
Ship out your order
Specifications of LNR1C104MSE
Internal Part NumberEIS-LNR1C104MSE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNR
PackagingBulk
Capacitance100000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.6A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)4.843" (123.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNR1C104MSE
Related LinksLNR1C, LNR1C104MSE Datasheet, Nichicon Distributor
LNR1C104MSE Details Description
Related parts for LNR1C104MSE
20-PIN TEST CLIP ALLOY SOIC .30" datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 128POS 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
L37-5 SHEET 100X100X2MM W/ADH datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER PULSE 1:1:1 200VUS datasheet.pdf
SHLD MINIMIZER STR EXTENSION datasheet.pdf
HOUSING COVER-CONNECT ONE SIDE datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1.25W DO213AB datasheet.pdf