Nichicon LNR1C104MSE
LNR1C104MSE picture photo
Mfg. Part Number
LNR1C104MSE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100000UF 20% 16V SCREW
Datasheet Download
LNR1C104MSE.pdf
Availability of LNR1C104MSE
QUANTITY
LNR1C104MSE Order Process
Ship out your order
Specifications of LNR1C104MSE
Internal Part NumberEIS-LNR1C104MSE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNR
PackagingBulk
Capacitance100000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.6A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)4.843" (123.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNR1C104MSE
Related LinksLNR1C, LNR1C104MSE Datasheet, Nichicon Distributor
LNR1C104MSE Details Description
Related parts for LNR1C104MSE
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG HD 104POS datasheet.pdf
CONN RETAINER LEVER BLACK datasheet.pdf
C COMPILER H8 1 USER LAN datasheet.pdf
IC CLOCK CONDITIONER W/PLL 48LLP datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 952MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC FPGA ARTIX7 325BGA datasheet.pdf
CARD GUIDE 2.77" YELLOW datasheet.pdf