Nichicon LNR2C472MSE
LNR2C472MSE picture photo
Mfg. Part Number
LNR2C472MSE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 160V SCREW
Datasheet Download
LNR2C472MSE.pdf
Availability of LNR2C472MSE
QUANTITY
LNR2C472MSE Order Process
Ship out your order
Specifications of LNR2C472MSE
Internal Part NumberEIS-LNR2C472MSE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNR
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5A
Impedance-
Lead Spacing0.866" (22.00mm)
Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)3.268" (83.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNR2C472MSE
Related LinksLNR2C, LNR2C472MSE Datasheet, Nichicon Distributor
LNR2C472MSE Details Description
Related parts for LNR2C472MSE
IC MPU EP9 166MHZ 208LQFP datasheet.pdf
CONN HEADR 48POS DL .05" R/A SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 512CPR TH 5/32" datasheet.pdf
CONN RCPT 12 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 11A 125V datasheet.pdf
CAP CER 6.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf