Nichicon LNR2E332MSE
LNR2E332MSE picture photo
Mfg. Part Number
LNR2E332MSE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 250V SCREW
Datasheet Download
LNR2E332MSE.pdf
Availability of LNR2E332MSE
QUANTITY
LNR2E332MSE Order Process
Ship out your order
Specifications of LNR2E332MSE
Internal Part NumberEIS-LNR2E332MSE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNR
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.4A
Impedance-
Lead Spacing0.866" (22.00mm)
Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)4.055" (103.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNR2E332MSE
Related LinksLNR2E, LNR2E332MSE Datasheet, Nichicon Distributor
LNR2E332MSE Details Description
Related parts for LNR2E332MSE
IC ADC 12BIT 210MSPS SGL 48-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48VDC 15W 1.25A datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DRT2 16 OUTMIL CONN CABLE WITH datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 10-20V 3.75A datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5.8NS 64CSBGA datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf