Littelfuse LNRK050.T
LNRK050.T picture photo
Mfg. Part Number
LNRK050.T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 50A 250V NON STD SLOW
Datasheet Download
LNRK050.T.pdf
Availability of LNRK050.T
QUANTITY
LNRK050.T Order Process
Ship out your order
Specifications of LNRK050.T
Internal Part NumberEIS-LNRK050.T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® LLNRK
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated250VAC, 125VDC
Current50A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.811" Dia x 3.000" L (20.60mm x 76.20mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNRK050.T
Related LinksLNRK, LNRK050.T Datasheet, Littelfuse Distributor
LNRK050.T Details Description
Related parts for LNRK050.T
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG15A/AF15/AFE15T datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A PPAK datasheet.pdf
SENSOR DIFF PRES 100PSI 6DIP PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 1.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 558V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 200MA SOD80 datasheet.pdf