Littelfuse LNRK060.T
LNRK060.T picture photo
Mfg. Part Number
LNRK060.T
Brief Description
FUSE 60A 250V NON STD SLOW
Datasheet Download
LNRK060.T.pdf
Availability of LNRK060.T
QUANTITY
LNRK060.T Order Process
Ship out your order
Specifications of LNRK060.T
Internal Part NumberEIS-LNRK060.T
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated250VAC, 125VDC
Current60A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.811" Dia x 3.000" L (20.60mm x 76.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNRK060.T
Related LinksLNRK, LNRK060.T Datasheet, Littelfuse Distributor
LNRK060.T Details Description
Related parts for LNRK060.T
SWITCH ROTARY 2P-6POS 1 DECK 28V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA UMD2 datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PROG UNIV 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 0.1A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 5.23M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
MGRID HDR SMT DR W/OCAP 40CKT datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf