Littelfuse LNRK060.T
LNRK060.T picture photo
Mfg. Part Number
LNRK060.T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 60A 250V NON STD SLOW
Datasheet Download
LNRK060.T.pdf
Availability of LNRK060.T
QUANTITY
LNRK060.T Order Process
Ship out your order
Specifications of LNRK060.T
Internal Part NumberEIS-LNRK060.T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® LLNRK
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated250VAC, 125VDC
Current60A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.811" Dia x 3.000" L (20.60mm x 76.20mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNRK060.T
Related LinksLNRK, LNRK060.T Datasheet, Littelfuse Distributor
LNRK060.T Details Description
Related parts for LNRK060.T
IDC CABLE - MCE16K/MC16M/MCE16K datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 24V datasheet.pdf
DSUB CABLE - CMM15S/AE15G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2812 datasheet.pdf
IC XLATR TTL-DIFF PECL DL 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 2/3W 0805 WIDE datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
TP ACTUATOR BUTTON BLUE datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf