Littelfuse LNRK225.X
LNRK225.X picture photo
Mfg. Part Number
LNRK225.X
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 225A 250V NON STD SLOW
Datasheet Download
LNRK225.X.pdf
Availability of LNRK225.X
QUANTITY
LNRK225.X Order Process
Ship out your order
Specifications of LNRK225.X
Internal Part NumberEIS-LNRK225.X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® LLNRK
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated250VAC, 125VDC
Current225A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension2.343" Dia x 8.626" L (59.50mm x 219.10mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNRK225.X
Related LinksLNRK, LNRK225.X Datasheet, Littelfuse Distributor
LNRK225.X Details Description
Related parts for LNRK225.X
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 26POS R/A datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
IC TXRX RS232 DUAL 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 9POS 2.54MM datasheet.pdf
XFRMR 1CT:2.4CT/1CT:1CT 1.20MH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12.1 OHM 1% 5W datasheet.pdf
34+34 DIL HORIZ SOCKET datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf