Littelfuse LNRK250.X
LNRK250.X picture photo
Mfg. Part Number
LNRK250.X
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 250A 250V NON STD SLOW
Datasheet Download
LNRK250.X.pdf
Availability of LNRK250.X
QUANTITY
LNRK250.X Order Process
Ship out your order
Specifications of LNRK250.X
Internal Part NumberEIS-LNRK250.X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® LLNRK
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated250VAC, 125VDC
Current250A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension2.343" Dia x 8.626" L (59.50mm x 219.10mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNRK250.X
Related LinksLNRK, LNRK250.X Datasheet, Littelfuse Distributor
LNRK250.X Details Description
Related parts for LNRK250.X
FUSE GLASS 3.5A 350VAC 140VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1W MFLAT datasheet.pdf
FUSE LINKS FOR RLN 250V 50A datasheet.pdf
RES 702 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
SLA 24/90B 3.2SN OG datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN SC PLUG HOUSING STRAIN RELI datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.5 OHM 5% 15W datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 35V 10% X5R 0402 datasheet.pdf