Littelfuse LNRK600.X
LNRK600.X picture photo
Mfg. Part Number
LNRK600.X
Brief Description
FUSE 600A 250V NON STD SLOW
Datasheet Download
LNRK600.X.pdf
Availability of LNRK600.X
QUANTITY
LNRK600.X Order Process
Ship out your order
Specifications of LNRK600.X
Internal Part NumberEIS-LNRK600.X
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated250VAC, 125VDC
Current600A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension2.843" Dia x 10.374" L (72.20mm x 263.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNRK600.X
Related LinksLNRK, LNRK600.X Datasheet, Littelfuse Distributor
LNRK600.X Details Description
Related parts for LNRK600.X
CONN EDGECARD 24POS .150 SQ WW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
PTC RESETTABLE SMD 1812 33V 1.1A datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 68UH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 3.16"L X 4.17"W datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/02/180 3.5 BK TU datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 11MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC SMC datasheet.pdf
GAUGE KIT datasheet.pdf
4MM PLUG DIY SOLDER GREEN datasheet.pdf