Crouzet LNRU220A
LNRU220A picture photo
Mfg. Part Number
LNRU220A
Manufacturer
Product Category
Controllers - Liquid, Level
Brief Description
CNTRL LIQ LEV 220VAC SOCKETABLE
Datasheet Download
LNRU220A.pdf
Availability of LNRU220A
QUANTITY
LNRU220A Order Process
Ship out your order
Specifications of LNRU220A
Internal Part NumberEIS-LNRU220A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Liquid, Level
SeriesNRU
TypeHigh/Low Level
Voltage - Supply220VAC
Sensitivity4.7kOhm ~ 100kOhm
Features-
Cable Length91.44m (Not Included)
Output TypeRelay
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage10A @ 250VAC
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Fluid TypeChemical Solutions, Coffee, Ice Cream, Purified Water, Salt Water, Waste Water
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNRU220A
Related LinksLNRU, LNRU220A Datasheet, Crouzet Distributor
LNRU220A Details Description
Related parts for LNRU220A
POT 25K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A NO LATCH datasheet.pdf
B/S II HDR. SR datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC TRI OUT 5.1,12,12V datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 1.92K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 50A 1200V TO-94 datasheet.pdf
CONN MINI SIM CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 250V AXIAL datasheet.pdf