Nichicon LNT1A104MSE
LNT1A104MSE picture photo
Mfg. Part Number
LNT1A104MSE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100000UF 20% 10V SCREW
Datasheet Download
LNT1A104MSE.pdf
Availability of LNT1A104MSE
QUANTITY
LNT1A104MSE Order Process
Ship out your order
Specifications of LNT1A104MSE
Internal Part NumberEIS-LNT1A104MSE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNT
PackagingBulk
Capacitance100000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.6A
Impedance-
Lead Spacing0.866" (22.00mm)
Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)4.055" (103.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNT1A104MSE
Related LinksLNT1A, LNT1A104MSE Datasheet, Nichicon Distributor
LNT1A104MSE Details Description
Related parts for LNT1A104MSE
LED ORANGE DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
MOD 4 FEM HSG WITH datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
10 LIC CXONEV4 CD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm Series 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23 datasheet.pdf
PLUG INLINE 3PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf