Nichicon LNT1A473MSE
LNT1A473MSE picture photo
Mfg. Part Number
LNT1A473MSE
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 20% 10V SCREW
Datasheet Download
LNT1A473MSE.pdf
Availability of LNT1A473MSE
QUANTITY
LNT1A473MSE Order Process
Ship out your order
Specifications of LNT1A473MSE
Internal Part NumberEIS-LNT1A473MSE
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.2A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)4.055" (103.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNT1A473MSE
Related LinksLNT1A, LNT1A473MSE Datasheet, Nichicon Distributor
LNT1A473MSE Details Description
Related parts for LNT1A473MSE
IC SWITCH QUAD SPDT 20DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A 8DFN datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS VERT SMD GOLD/F datasheet.pdf
IC CTRL PFC/BALLAST 16-SOIC datasheet.pdf
RES 1.02M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf