Nichicon LNT2W392MSEG
LNT2W392MSEG picture photo
Mfg. Part Number
LNT2W392MSEG
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
LNT2W392MSEG.pdf
Availability of LNT2W392MSEG
QUANTITY
LNT2W392MSEG Order Process
Ship out your order
Specifications of LNT2W392MSEG
Internal Part NumberEIS-LNT2W392MSEG
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18.3A
Impedance-
Lead Spacing1.126" (28.60mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)6.811" (173.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNT2W392MSEG
Related LinksLNT2W3, LNT2W392MSEG Datasheet, Nichicon Distributor
LNT2W392MSEG Details Description
Related parts for LNT2W392MSEG
CAP FILM 0.039UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 90POS DUAL TIN datasheet.pdf
IC OCT TRNSP LATCH 3-ST 20-SOIC datasheet.pdf
TRANSFORMER TUBE GUITAR AMP datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
S4 MONO,0.35MPIX,PNP,53X33 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS datasheet.pdf