Nichicon LNU2H102MSEF
LNU2H102MSEF picture photo
Mfg. Part Number
LNU2H102MSEF
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
LNU2H102MSEF.pdf
Availability of LNU2H102MSEF
QUANTITY
LNU2H102MSEF Order Process
Ship out your order
Specifications of LNU2H102MSEF
Internal Part NumberEIS-LNU2H102MSEF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNU
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5A
Impedance-
Lead Spacing0.866" (22.00mm)
Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)3.661" (93.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNU2H102MSEF
Related LinksLNU2H1, LNU2H102MSEF Datasheet, Nichicon Distributor
LNU2H102MSEF Details Description
Related parts for LNU2H102MSEF
CABLE TIE HVY HS BLACK 30.6" datasheet.pdf
IC XLATOR LVECL/ECL-LVTTL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 165V QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 20SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 600VDC SCREW datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf