Nichicon LNU2H152MSEF
LNU2H152MSEF picture photo
Mfg. Part Number
LNU2H152MSEF
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
LNU2H152MSEF.pdf
Availability of LNU2H152MSEF
QUANTITY
LNU2H152MSEF Order Process
Ship out your order
Specifications of LNU2H152MSEF
Internal Part NumberEIS-LNU2H152MSEF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.6A
Impedance-
Lead Spacing0.866" (22.00mm)
Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)5.433" (138.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNU2H152MSEF
Related LinksLNU2H1, LNU2H152MSEF Datasheet, Nichicon Distributor
LNU2H152MSEF Details Description
Related parts for LNU2H152MSEF
RES SMD 619K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC QUICKSWITCH QUAD LOW 16QSOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO263-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 104MHZ 8WSON datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 10W 2% RADIAL datasheet.pdf