Nichicon LNU2H472MSEJ
LNU2H472MSEJ picture photo
Mfg. Part Number
LNU2H472MSEJ
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
LNU2H472MSEJ.pdf
Availability of LNU2H472MSEJ
QUANTITY
LNU2H472MSEJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LNU2H472MSEJ
Internal Part NumberEIS-LNU2H472MSEJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13.9A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max)5.000" (127.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNU2H472MSEJ
Related LinksLNU2H4, LNU2H472MSEJ Datasheet, Nichicon Distributor
LNU2H472MSEJ Details Description
Related parts for LNU2H472MSEJ
REGULATOR 3.3V/2.5V 13A/5A SMD datasheet.pdf
CASE ROUND 16 SERIES MOMENTARY datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 6A 19.5 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 18-36V 700MA datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT PIN datasheet.pdf