Nichicon LNUN7222MSEH
LNUN7222MSEH picture photo
Mfg. Part Number
LNUN7222MSEH
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 525V SCREW
Datasheet Download
LNUN7222MSEH.pdf
Availability of LNUN7222MSEH
QUANTITY
LNUN7222MSEH Order Process
Ship out your order
Specifications of LNUN7222MSEH
Internal Part NumberEIS-LNUN7222MSEH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNU
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating525V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.2A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.055" (103.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNUN7222MSEH
Related LinksLNUN72, LNUN7222MSEH Datasheet, Nichicon Distributor
LNUN7222MSEH Details Description
Related parts for LNUN7222MSEH
CONN RECEPT VERT 36 POS PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CHRG MGMT MULTICHEM 8-TSSOP datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 254 TYPED 28POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BVZ 7.62HP/07/180FC SN BK BX datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 1% 3W 4026 datasheet.pdf
CTV 66C 66#22D PIN RECP datasheet.pdf
12-Bit, 170 MSPS 3.3V A/D Converter IC datasheet.pdf