Nichicon LNX2H332MSEH
LNX2H332MSEH picture photo
Mfg. Part Number
LNX2H332MSEH
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
LNX2H332MSEH.pdf
Availability of LNX2H332MSEH
QUANTITY
LNX2H332MSEH Order Process
Ship out your order
Specifications of LNX2H332MSEH
Internal Part NumberEIS-LNX2H332MSEH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNX
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.4A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.236" (133.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNX2H332MSEH
Related LinksLNX2H3, LNX2H332MSEH Datasheet, Nichicon Distributor
LNX2H332MSEH Details Description
Related parts for LNX2H332MSEH
SWITCH SLIDE DPDT 200MA 30V datasheet.pdf
CONN PLUG 68POS .8MM 30GOLD datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 3.5MM ANGLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 89.2VWM 158VC DO214AB datasheet.pdf
PMI CAP RED CONVEX TRANSPARENT datasheet.pdf
CONN RECEPT 44POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
MBXL R/A HDR 6P+24S+5P datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX CLEAR TRANSP 4" datasheet.pdf